Yüzdeki leke ve tüyleri yok ediyor!

Akdeniz mutfağının en önemli unsurlarından olan bu sebze ile başınızı ağrıtan bir çok sorundan kurtulmanız mümkün..

13 Nisan 2010 Salı, 05:22
Yüzdeki leke ve tüyleri yok ediyor!
Avrupa’da 700 yıl tıp hocalığı yapan İbn-i Sina’nın ‘Tıp Kanunu’ kitabı birbirinden şifalı bitki ve kürleri içinde barındırıyor. İşte onlardan birisi…

BAKLA: AFİYETLE YENİYOR, ŞİFA VERİP GÜZELLEŞTİRİYOR

Bakla; kanamayı durdurur, öksürüğe iyi gelir. Boğazdaki şişlere ve bademciklerdeki iltihaplı şişlere iyi gelir. Bakla kabuğu tüylere sürülürse, tüyleri inceltir, zayıflatır, yüzdeki lekeler üzerine konursa, yüzdeki yara, leke izlerini giderir, yok eder, cilde parlaklık verir. Cildin parlaklığını ve canlılığını artırır…

Mısri, Nebati ve Hindi olmak üzere çeşitleri vardır. Nebati olanın çok fazla kabız etkisi vardır. Mısri olan daha rutubetlidir ve daha az besleyicidir; daha çok gereksiz rutubeti vardır. Onun sindirimi zordur ve genellikle çok gaz yapıcıdır. Eğer böyle olmasaydı, çok iyi besleyici olarak arpa keşkeğinden (arpa ile yapılan yemek) daha aşağı kalmazdı. Bu sayede oluna kan daha güçlü ve ağır olur.

Kramplara ve gut hastalığına iyi gelir

ÖZELLİKLERİ

Baklanın iyisi tombul, beyaz kurtlanmamış olanıdır. Onun yenebilir hale getirilmesi için pişirip, içine tuz, biber ilave edilmelidir ve yağda pişirilmelidir. Hindi türdeki bakla kızartılarak ve başka ilaçlarla veya tek başına özel dozlarla belirlenerek kullanılır.

İÇERİĞİ

Bakla, normale yakın mizaçtadır; soğuk ve kuruya meyilli bir içeriği vardır. Ekseriya onun tazesinde fazla rutubet vardır. Tazesi soğuk ve rutubetli olacağından normaldir. Bazıları, baklanın soğukluğunun ikinci dereceye gireceğini söylerler. Bu ifade abartılıdır.

GÜZELLİK

Eğer bakla kabuğu tüylere sürülürse, tüyleri inceltir, zayıflatır, lekeleri giderir. Özellikle, bebeklerin kasığına bundan sürülse, bebeğin tüylenmesini önler. Aynı şekilde, eğer yüzdeki lekeler üzerine konursa, yüzdeki yara, leke izlerini giderir, yok eder, cilde parlaklık verir.

HAREKET ORGANLARI

Adale kramplarına iyi gelir. Onun pişmişi ile yakı yapılırsa guta iyi gelir.

BAŞ ORGANLARI

Baş ağrısı yapacağından, baş ağrısı çekenler kullanmamalıdır. Mısri nevinin içindeki yeşil filizlerden alınıp, ondan yense, lezzeti acıdır. Eğer söz konusu kısım döğülüp, ezilip, gül yağı ile karıştırılırsa ve kulağın içine damlatılırsa, oradaki ağrıyı giderir.

GÖRME

O, balla birlikte, boy otuyla karıştırılıp, bu lapa göze tatbik edilirse, renk kaybı, siyahlaşma, göz kararması yapar. Haricen tatbik edildiğinde iyi gelir. Ayrıca günlük, kuru gül ve yumurta akı ile birlikte yakı yapılırsa, göz kapağının kapanmamasına iyi gelir ve göz kaymasına karşı da yararladır.

YARALAR

Kas yaralarına iyi gelmektedir. Bakladan yakı yapılıp, testislere tatbik edilirse, iyi gelir.

SOLUNUM

Bakla, göğüs organlarına, kan tükürmeye ve öksürüğe iyi gelir. O, balla ve boy otu tohumunun unu ile karıştırılırsa, boğazdaki şişlere ve bademciklerdeki iltihaplı şişlere iyi gelir ve ondan yapılacak yakı memelerdeki şişlere iyi gelir.

YARARLARI

Bakla çok az temizleyici ve çok gaz yapıcıdır. İyice pişirilirse, gaz yapma özelliği kaybolmaz; arpa keşkeği gibi olmaz. Şüphesiz ki, arpa keşkeğinin gazı da birkaç defa iyece kaynatıldıktan sonra giderilebilir. Ancak baklanın kabuğu soyulup, daha sonra kazanda ezilerek pişirilirse, pek az gazı kalır ve onun ununun gazı daha azdır.

Baklanın Mısri olan çeşidi, daha çok kabız etkiye sahiptir ve onda temizleyici etki de vardır; vücutta yumuşak dokular ve ağır hıltlar meydana getirir.

Kabuğu soyulmuş ve ikiye bölünmüş bakla, kanayan, kesilmiş yaranın üstüne konulsa, kanamayı durdurur. Tavuklar baklayla beslense, tavukların yumurtaları kesilir.

BESLENME

Onun sindirimi yavaştır; dışarı atılması ve bağırsaklardan inmesi yavaş olur, ancak tıkanıklık meydana getirmez. Bakla kabuğu sirkede pişirilirse, kusmaya mani olur.

Dr. Yaman SÖNMEZ- Ahmet ALMAZ

YILLARIN TİRYAKİLERİNE YALNIZCA 3 HAFTADA, HEM DE 4 PAKET SİGARA FİYATINA SİGARAYI BIRAKTIRAN MUCİZE ÜRÜN, ŞİMDİ BİOENERJİ UZMANI RAMAZAN GÜLER GÜVENCESİYLE SİZLERLE…

ÖZEL SİGARA BIRAKTIRMA SPREYİ, KARGO DAHİL YALNIZCA 25 TL…

ARAYIN, HEMEN GÖNDERELİM…

0212 233 87 63-0535 739 36 53Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>