Sarımsak saç çıkarır mı ? TIKLAYIN

Dökülmelerin önüne geçmek için uyguladığınız yöntemler saçınıza zarar verebilir…

07 Ekim 2009 Çarşamba, 11:47
Sarımsak saç çıkarır mı ? TIKLAYIN

Dökülmelerin önüne geçmek için uyguladığınız yöntemler saçınıza zarar verebilir. Saç dökülmesinin çok çeşitli nedenleri olduğunu söyleyen Prof. Oktay Taşkapan’la bu nedenler üzerine konuştuk…

Saç dökülmesi kadın ve erkeğin ortak sorunu. Prof. Dr. Oktay Taşkapanbu konudaki sorularımızı yanıtladı.

Saç dökülmesi neden olur?

Genetik, hormonal ve ailesel pek çok faktör saç dökülmesinde rol oynar. Özellikle bayanlarda hormon analizleri de yapmak gerekebilir. Saçlı deride ortaya çıkan bazı dermatolojik hastalıklar, bazı ilaçlar ve psikolojik faktörler saç döker.

Bazen yoğun bir üzüntü ya da ruhsal travma nedeniyle saçın (ya da sakalların) belli bir bölümünde birden dökülme olur. Halk arasında bu gibi durumlarda o bölgeye sarmısak sürülür ya da tahriş edici bazı işlemler uygulanır. Bu tip yöntemler yarar sağlamadığı gibi, çoğu kez deriye zarar verir.

Dökülmenin çeşitleri var mı?

İki çeşidi vardır: Biri saçlı deride yaygın seyrekleşme, diğeri ise bölgesel dökülmedir. Genellikle doğumdan birkaç ay sonra başlayıp, birkaç ay sonra gerileyen dökülmeler, ruhsal travmalar, ağır ateşli hastalıklar, demir eksikliği anemisi ve tiroid hastalıklarına bağlı seyrekleşmeler ilk grupta yer alır.

Saç dökülmesi için nasıl bir tanı ve tedavi uyguluyorsunuz?

İlk önce saç dökülmesinin tipine göre nedeni saptamaya yönelik araştırmalar yapılmalıdır. Saçlı deride bir dermatolojik hastalık ya da altta yatan bir neden olup olmadığını belirlemek için; eğer yaygın bir dökülme varsa öncelikle kan değerlerine, demir düzeyine ve tiroid testlerine bakıyoruz; hastanın kullandığı ilaçları kontrol ediyoruz. Tüm bu verilerin ışığında tedavi planını hazırlıyoruz.

Saç dökülmesine altta yatan hastalık (diabet, tiroid hastalığı vb.) neden oluyorsa, bu hastalığın tedavisi; bölgesel bir deri hastalığı söz konusu ise, ona yönelik losyon, krem, lokal ilaç injeksiyonları ya da ağızdan çeşitli ilaçların kullanılması gündeme gelebiliyor.

BugünYorum yazın...

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>