Genital bölge temizliği nasıl yapılmalıdır?

Genital hijyenin çok önemli olduğunu vurgulayan Jinekolog Operatör Dr. Turgay Karakaya dikkat edilmesi gereken noktaları anlattı.

07 Mart 2012 Çarşamba, 07:18
Genital bölge temizliği nasıl yapılmalıdır?

 

Genital bölge vücudumuzun çok fonksiyonlu boşaltım, üreme, terleme gibi görevleri olan önemli bir yeri. 

 

Kadınlarda bu bölgede dış genital organlar yani büyük ve küçük genital dudaklar, klitoris, idrar yapılan yer olan üretra çıkışı ve anal çıkış vardır. Bu alan genelde yoğun olarak kalın kıllar içerir. Erkeklerde bu alanda penis, skrotum yani içinde testis denen sperm üretiminin olduğu organlar ve anal çıkış bulunur. Bu alan erkeklerde de yoğun kıllarla kaplıdır. Hem kadınlarda hem de erkeklerde yoğun ter bezleri ve koku salan bezler bu alanda bulunur.

 

Genital hijyene önem verilmemesi vajinite neden olur?

Genital alan hem içerdiği yoğun boşaltım yolları hem terleme hem kıllar hem de cinsel birleşme alanı olması nedeniyle enfeksiyöz etkenlere sıklıkla maruz kalır.

 

Bu bölgenin bakım ve genel temizliğine önem vermek gerekir. Eğer genital hijyene gereken özen gösterilmezse bu durumda vajinit denen kokulu ve kaşıntılı akıntılar, idrar yolu iltihapları ve cinsel birleşmede istenmeyen kokular oluşması kaçınılmaz. Aynı şey erkekler içinde geçerli.

 

Genital hijyen nasıl sağlanır

 

Kadınların genital bölgeleri erkeklere göre daha sorunludur ve bakımı daha hassas özen ve bilgi gerektirir. Hemen her gün sabah kalkınca ve gece yatarken bu bölge ph derecesi minimum 4.5 – 5.5 arası olan yıkama malzemeleriyle temizlenmeli. Vagenin içine su tutulmamalıdır. Suyun ph değeri 7 olup vagen ortamına göre alkali özellikler taşır. Bu durum mantar enfeksiyonlarına zemin hazırlar. Ayrıca vagenin kendi florası denen ve belli dengeleri olan faydalı mikrobik ortamı vardır. Su tutulması ile bu dengede bozularak oldukça kötü kokulu akıntılar oluşur. Vagenin içi bu işlem için yapılmış ve eczanelerde rahatça bulabileceğiniz sıvı yıkama malzemeleriyle yıkanabilir. Her cinsel ilişki, her adet dönemi sonrası ve her tuvalet ihtiyacı sonrası genital bölge yıkanarak temizlenmelidir. Erkeklerde bu temizlik çok daha kolay olup su ve sabun yeterli olur. Erkekler de her sabah ve gece yatmadan önce bu temizliği, mutlaka yapmalı.Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>