Sağlıklı bir kahvaltıda neler olmalı !

Beslenme Uzmanı Rabia Yurdagül kahvaltının öğrencinin konsantrasyon ve öğrenme kabiliyetini yükselttiğini belirtti.

10 Şubat 2009 Salı, 08:26
Sağlıklı bir kahvaltıda neler olmalı !
Çocuğunuz okulda, siz de işte bu taktiklerle daha verimli olabilirsiniz…

Beslenme Uzmanı Rabia Yurdagül kahvaltının öğrencinin konsantrasyon ve öğrenme kabiliyetini yükselttiğini belirtti. Kahvaltının okul başarısını etkilediğine dikkat çeken Yurdagül verim artıran beslenme tüyoları verdi…

Kişinin temel ihtiyaçlarından birisi olan beslenme, büyüme, gelişme ve sağlığın korunmasındaki en önemli faktör. Kadıköy Şifa Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Rabia Yurdagül günlerinin büyük çoğunluğunu okulda geçiren öğrenci ve öğretmenlerin beslenme düzenlerinde birtakım ayarlamalar yapılmasının, sağlıklı beslenme ve sağlıklı yaşamın devamlılığı için oldukça önemli olduğunu vurguladı.

Yurdagül konuyla ilgili şu açıklamaları yaptı: “Çocuklarda okul çağlarında yeterli ve dengeli beslenme, sağlıklı gelişim ve büyümenin devamlılığı adına önemlidir. Yanlış veya yetersiz beslenme alışkanlıkları zayıflık ya da şişmanlık, diş çürükleri, kansızlık, kemik bozuklukları ve iyot yetersizliği gibi önemli hastalıklara sebebiyet verebilir.


KAN ŞEKERİ DÜŞERSE

 Kahvaltı günün en uzun açlığı olan gece açlığını takip etmesi nedeniyle biten enerjinin tekrar alınabilmesini sağladığı için günün en önemli öğünüdür. Kahvaltı yı atlamak, kan şekerinin düşmesine ve buna bağlı olarak yüksek şeker ve yağ içerikli besinleri yeme arzusunun doğmasına, öğrenme ve konsantrasyon kabiliyetinin azalmasına neden olur. Kahvaltı, kan şekeri olarak bilinen glikoz için kaynak oluşturur.

Glikoz beyin için en önemli ve tek enerji kaynağıdır ve bir depoya sahip değildir. Her birey normal beyin fonksiyonları için yüksek oranda glikoza ihtiyaç duyar. Kahvaltı yapan öğrencilerin konsantrasyon ve öğrenme kabiliyetlerinin daha yüksek olduğu, anlama ve algılamalarının ve sonuçta da okul başarılarının daha iyi olduğu yapılan pek çok çalışmayla ortaya konmuştur.

Badem, ceviz, meyve

Okulda geçirilen süre uzundur ve kahvaltı öğünü gün boyu ihtiyaç duyulan enerjinin karşılanması için yetersiz kalır. Ara öğünler için taze ve kuru meyveler, ceviz, badem, fındık gibi yağlı tohumlar, kutu sütler, doğal meyve suları taşınma pratikliği olan besinlerdir.

ÖNEMLi FAYDALARI

Yapılan araştırmalarda kahvaltı öğününü tüketen öğrencilerin;

Sınıf içerisindeki başarısının daha fazla olduğu,

Kavrama yeteneklerinin daha iyi olduğu,

Problem çözme gibi konularda daha başarılı olduğu,

Beslenme bozukluklarından oluşan hastalıklara daha az yakalandıkları,

Kilo kontrolünü daha iyi sağlayabildikleri ve kalp krizi riskiyle daha az karşı karşıya oldukları belirtilmektedir.

Peki kahvaltıda ne yenmeli?

Kahvaltının içeriği bireyden bireye değişmekle beraber genel olarak karbonhidrat kaynağı olarak çavdar veya tam tahıllı ekmekleri, kahvaltılık gevrekleri, sebze ve meyveleri içeren, protein kaynağı olarak peynir, yumurta, süt ve yoğurdu içeren, yağ kaynağı olarak zeytin, ceviz, badem, fındık gibi besinleri içeren, doğal reçellerle veya pekmez gibi sağlıklı besinlerle zenginleştirilmiş bir menü tüketilmesi önerilir.

Evde kahvaltı yapma seçeneği olmayanlar için hazırlanabilecek sandviç veya tost servisaraba ya da okula gidince yapılmak üzere hazırlanabilir.Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>