Yemeğin tuzu fazla kaçtıysa PANİK YOK!

Yemeklerinizin tuzu fazla olduğunda panik yapmayın. Yemeğinizin içine bir paket tuzun tamamını dökmediyseniz …

03 Mayıs 2012 Perşembe, 07:04
Yemeğin tuzu fazla kaçtıysa PANİK YOK!

Çorbanız çok tuzlu olursa, paniklemeyin! Hali hazırda kaynamakta olan çorbanın içerisine 1 adet çiğ patates atın. Patates bir süre sonra yemekteki tuzu çekecektir. Tencere içindeki patatesi bir süre  sonra çektiği tuzla birlikte çöpe atabilirsiniz. Peki, ne var patateste de tuzu bu denli hızlı ve etkili biçimde emerek, absorban özelliği gösterebiliyor. Bu tecrübede, patatesi tuza karşı nasıl etkili biçimde kullanabileceğinizi hem de etkili özelliklerini anlatıyoruz.

 

 

FAZLA TUZLU OLDUYSA DERT ETMEYİN


Ancak bunun da bir ölçüsü var tabi ki… “Fazla tuzlu” dan kastımız olması gerekenin bir ya da birkaç misli fazla tuzlu olduğunuz yemekler için geçerli… Aksi takdirde, o patatesten de boyundan büyük işler beklemeyin. Bu tecrübenin kullanılabilmesi için, içine patates girdiğinde ciddi anlamda yapısı bozulmayacak yemeklerde kullandırılması gerekir. Birçok çorba, ya da yemek için sakıncası olmadığını söyleyebiliriz. Ama tatlılar için elbette böyle bir yöntem başarılı olmayacaktır.

 

 

PATATESİ BÜTÜN HALİNDE KULLANIN


Yemeğin tuzunu fazla kaçırdığınızda yapmanız gereken şey, 1 adet patatesi soyup, yemeğinize atmak. Bu işlemi yaptıktan sonra patatesin emme işlemine başlayabilmesi için bir süre daha kaynatmaya devam edin. Böylece patates tuzun büyük oranını çekmeye başlayacaktır. Altın kural şudur, patatesin büyüklüğünü, tencereniz ve yemeğin büyüklüğüne göre ayarlayın. Patatesi dilimlemeyin, dilimlerseniz tuzu çekemeyecek ve pişecektir. Böylece yemeğinize patates kokusu karışacaktır. Tüm patateste durum böyle olmayacağı için içiniz rahat olur.

 

 

PATATESİN GÜCÜNÜ KEŞFEDİN


Patatesin güçlü emici özelliğinin arkasında aslında müthiş bir okyanus olduğunu biliyor musunuz? Yanık, şişlik, ağrı ve daha birçok derde şifa olan patates, onu tüketmeye uygun kişilerde, uygun tüketme biçimleriyle tam anlamıyla şifa kaynağı olabiliyor.Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>