Çocuklara kaç yaşında, nasıl Kur’an öğretilmeli?

Çocuklara sure ve duaların öğretilmesi doğru ama yanlış telaffuzların düzeltilmesinde zorlanılabilinir.

14 Ocak 2012 Cumartesi, 09:07
Çocuklara kaç yaşında, nasıl Kur'an öğretilmeli?

 

Çocuklara sure ve Kur’an öğretirken genellikle mahreç ve tecvit kurallarına göre öğretmeye çok riayet edilmez. ‘Çocuğun dili bu kadarına dönüyor, ne yapsın’ ya da ‘bu kadarını öğrendi ya buna da şükür’ diyerek genellikle hoş görülür. Hoşgörü yaklaşımı doğru olmakla birlikte zamanla kanıksanmış bir hale dönüşür. Böylece çocuğun yanlış telaffuzlarını zamanla düzeltmesine yardımcı olunmaz. Birçoğumuz Kur’an ve duaları bu şekilde dilimiz döndüğünce öğrenmiş ve uzunca bir süre ilk öğrendiğimiz haliyle okumuşuzdur. Düz bir okuyuşla mahreç ve tecvit kurallarına göre okuma arasındaki anlam farklılığını öğrendiğimizde ise yanlış telaffuzlarımızı değiştirmemiz bir hayli zaman ve uğraş almıştır.

 

Bu nedenle Kur’an ve dua öğrenirken ilk andan itibaren tecvit ve mahreç kurallarına göre öğrenmek önemlidir. Doç. Dr. Muhittin Akgül, Kur’an-ı Kerim öğrenirken ilk öğretilen harflerin ve okuma şekillerinin kalıcılık özelliğine sahip olduğuna, bu nedenle yanlış telaffuzlu öğrenmelerin sonradan sıkıntı doğurduğuna ve çoğu zaman mahreç hatalarının kalıcı olabildiğine dikkat çekiyor. Bu kuralları sonradan öğrenmenin imkânsız olmamakla birlikte çoğu zaman daha zor olduğunu belirten Akgül, Kur’ân talimini yapacak kimselerin, bu hususa dikkat etmeleri gerektiğini vurguluyor. Akgül, yanlış öğrenimlerle ilgili olarak ise çocukları bunaltmadan, yanlışları düzeltmeyi eğlenceli bir hale getirerek kolaylaştırılması gerektiğinin üzerinde duruyor.

 

Çocuklara kaç yaşında dua ve sure öğretmeye başlanması gerektiğiyle ilgili Akgül’ün tavsiyesi öğrenme kabiliyeti her çocukta farklılık göstermekle birlikte, 5-6 yaşlarından itibaren başlanmasında faydalı olacağı yönünde. Ancak Akgül, çocuğa ezberleyecekleri dua veya sureleri cazip bir hale getirmeye dikkat edilmesi gerektiğini belirtiyor. Çocuğa ezberlediği dua ve sureleri okuması için vesileler aranmalı, aşırı abartmamak şartıyla küçük hediyelerle mükâfatlandırılmalı ve evde sesli okumasına imkânlar aranması önerisinde bulunuyor. Ancak çocuk ezberleyemediğinde veya hemen kavrayıp öğrenemediğinde asla cezalandırma yollarına başvurulmamalı. Akgül, böyle bir yöntemin çocuğun dinden ve dine ait şeylerden soğumasına sebep olacağını belirtiyor.

 

Akgül, ‘Kur’ân okuma, sadece yaz aylarında gençlerin veya çocukların ihtiyacı değil, o her zaman onların muhtaç oldukları önemli bir gıda mesabesindedir.’ diyerek sadece yazın değil her zaman Kur’an’ın öğretilmesi gerektiğini söylüyor.


Kaç yaşında Kur’an öğretilmeli?

 

Çocukların bir şeyleri dinleyip ezberleyebilecek yaşa geldiklerinde onlara Kur’ân’dan bazı sureler ezberletilebilir. Her çocuğun farklı kabiliyetleri olabilir. Ama genel olarak çocuklara, 5-6 yaşlarında Kur’ân’ı yüzünden okuma öğretilebilir. Çocuklara 4-5 yaşlarından itibaren, Fatiha, Fil Suresi’nden aşağısı ile Sübhaneke, Allahümme Salli-Barik, Rabbi Yessir, yemek duası gibi kısa dualar ezberletilebilir.3 Yorum

 1. sami yusuf filiz

  11 Ağustos 2012 at 16:17

  ben daha 7 yaşındayım kuran okumasını bilmiyorum ama annem babam ablam abim ve dedem bana öğretmeye çalışıyorlar ALLAHhepimizin günahlarını affetsin bütün müslüman kardeşlerimin ve benim yerimi CENNET eylesin AMİNNNN:))
  BE BU SENE ALLAHIN İZNİYE OKULA BAŞLAYACAĞIM:))

 2. sami yusuf filiz

  11 Ağustos 2012 at 16:17

  ben daha 7 yaşındayım kuran okumasını bilmiyorum ama annem babam ablam abim ve dedem bana öğretmeye çalışıyorlar ALLAHhepimizin günahlarını affetsin bütün müslüman kardeşlerimin ve benim yerimi CENNET eylesin AMİNNNN:))
  BE BU SENE ALLAHIN İZNİYE OKULA BAŞLAYACAĞIM:))

 3. aysu

  17 Ağustos 2013 at 22:18

  anaokuluna calısan bır ogretmenım cocuklarıma hem eglencelı hemde onları sıkmadan uranı ogrettım elmanın e sı bebegın be sı telefonun te sı gıbı orneklemeler yaparak harflerı ogrendıler aynı sekılde tecvıtlerı esre ve orteyı ustunu cezımı seddeyı boyle ogrendıler bız buyuklerın ogrendıgı gıbı degıl cocuklar a oyun yontemıyle kuran harflerı ogretılır onlara ogretırken ben onlar kadar mutlu oluyorum sunu bılıyorum kı kuran okumayı cok sevıyor cocuklar butun aılelere anaokullarında dını egıtım veren yerlerı tercıh etmelerını onerırım cocuklar hem dını hemde kuranın o guzellıgıyle dahada uslu ve anlayıslı bırer bırey oluyorlar

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>