Pedagog Adem Güneş’ten tuvalet alışkanlığı için 13 öneri

Konu tuvalet eğitimi olunca, biz annelerin kabus dolu günleri başlıyor demektir. Her gün halılar silinir, sabrımızın sınırı denenir… Peki, gerçekten bu iş zor mudur?

26 Ocak 2011 Çarşamba, 09:59
Pedagog Adem Güneş'ten tuvalet alışkanlığı için 13 öneri

1- Tuvalet alışkanlığı önce büyük abdestten başlanılır, ardından gündüz küçük tuvalet alışkanlığı ve en son olarak da gece alışkanlığı kazandırılmaya çalışılır.

 

2- Tuvalet alışkanlığı kazandırılmak istenilen çocuğun altına artık hiçbir şartta bez bağlanmamalıdır. Çocuk bazen bezli bazen bezsiz olursa, yavaş yavaş kazandığı bu alışkanlığı çarçabuk kaybedebilir.

 

3- Çocuk, gündüz altını ıslattığında (hava soğuk değilse ve sosyal ortam müsaitse) birkaç dakika ıslak alt ile bırakılır. Bu süre çok uzatılmadan temiz bir iç çamaşır ile alt değiştirilir.

 

4- Çocuğun altı değiştirilirken, ne psikolojik, ne duygusal ne de fiziksel şiddet uygulanmamaya gayret sarf edilmelidir. Çocuk ilk defa karşılaştığı bu ıslak olma ve utanma hissini kendi içi dünyasındaki dinamikleri dengelice kurarak çözmeye çalışmalıdır. Bazen “of, bıktım ya” demek bile çocuğun oluşturmaya çalıştığı bu iç dinamikleri bozmaya yeter de artar bile.

 

5- İki yaşını geçmiş hiçbir çocuk altı ıslak olarak dolaşmaktan zaten hoşlanmaz. Sizin ekstra bir şey söylemenize ne gerek var ne de ihtiyaç. Söyleyeceğiniz her bir ezici söz, süreci uzatacağı gibi, çocuğunuzun farklı davranış bozukluklarına da yol açabileceği unutulmamalıdır.

 

6- Gece kazandırılacak tuvalet alışkanlığında, çocuk gündüz saatlerinde bol su ve sıvı içecekler içmeli, ancak yatmadan en az bir saat önce sıvı içecekler kesilmelidir. Susamaya neden olacak, yağlı, tuzlu ve tatlı yiyecekler yedirilmemelidir.

 

7- Gece kazandırılacak tuvalet alışkanlığında, çocuğun atını ıslattığı saatler bir çizelge ile tespit edilmeli ve o saatlere denk gelecek şekilde hem “teheccüd namazına” kalkılması hem de çocuğu tuvalete götürülmesi bir alışkanlık haline getirilebilir.

 

8- Çocuk gece kaldırılıp tuvalet ihtiyacı giderirken uykulu olmamalı, uykusu ve bilinci açık hale getirilip ihtiyacını gidermeye çalışmalıdır.

 

9- Çocuğuna tuvalet alışkanlığı kazandırmaya çalışan bir anne bol bol yedek çarşaf ve nevresim ile, bolca temiz yedek iç çamaşırı bulundurmalıdır.

 

10- Gece tuvalete kaldırılacak çocuk, altını ıslatmış ise, asla örselenerek veya hırpalanarak kaldırılmamalıdır. Uyku anında çocuğun örselenmesi ve hırpalanması akıl sağlığı açısından tehlikelidir.

 

11- Uykusu ağır olan çocukların gece tuvalet alışkanlığı kazandırılması zor olabilir. Böylesi durumlarda, ekstra bir gayret gerekebileceği normal kabul edilmelidir.

 

12- Erkek çocukları sünnet ettirildikten sonra daha kolay tuvalet alışkanlığı kazandığı bilinmelidir.

 

13- Uzun süreli uğraşlar neticesinde kazandırılamayan (özellikle) gündüz tuvalet alışkanlıklarında, psikolojik veya fizyolojik sorunlar olabileceği hatırlanmalıdır.14 Yorum

 1. Şule Ünlü

  26 Ocak 2011 at 13:57

  Çok faydalı Allah razı olsun

 2. Şule Ünlü

  26 Ocak 2011 at 13:57

  Çok faydalı Allah razı olsun

 3. vedat sarı

  05 Mayıs 2012 at 05:51

  13.maddeyi neden açıklamıyorsunuz.sadece sorunlar olabilir diyorsunuz.

 4. vedat sarı

  05 Mayıs 2012 at 05:51

  13.maddeyi neden açıklamıyorsunuz.sadece sorunlar olabilir diyorsunuz.

 5. çiğdem

  02 Mart 2013 at 14:40

  sayın adem bey,3 yasında oğlum var 2,5 yasında tuvalet eğitimini aldı.ama gece bez bağlamamamıza rağmen hala 2 -3 kere altına yapıyor.5 ay dayandım artık baya yordu beni.mecburen gece külodu taktım bu sefer gündüz de altına yapmaya basladı ve artık tuvalete gitmek istemiyor.zar zor ikna edip tuvaletini yaptırıyoruz.cıkınca da yarım saat panyolonunu giydirmek için arkasında koşuyoruz..cok inatçı ne yapmalıyım..

 6. Ahmet

  11 Mart 2013 at 16:47

  4 yaşında bir kızım var 9 aydır tuvalet alışkanlığını öğretiyoruz fakat sürekli altına yapıyor tuvaleti geldiğinde tuvalete gitmek istemiyor kenar köşelere girip altına yapıyor şuan bez bağlıyoruz ama bez bağlanmasını istemiyor .Fakat hala altına yapıyor inatla tuvalete yapmıcam diyor.ne yapmamız gerekir

 7. sema

  31 Mayıs 2014 at 00:08

  Adem bey oğlum 3.5 yaşında (34 aylık) tuvalet alışkanlığını 21 aylıkken kazandı ve maşallah çok kolay bir şekilde alıştı küçük tuvaleti,büyük tuvaleti ve geceleri hakikaten çok rahattık lakin 31. aydan itibaren özellikle büyük tuvaletini altına yapıyor. tuvaletini yaptığını anlıyorum ve soruyorum hadi gel tuvalete yapalım diyorum ben sordukça hırçınlaşıp reddediyor tuvalete gitmiyor. normalde çok hareketli bir çocuk olmasına rağmen tuvaletini yaparken yaklaşık 2saat boyunca odada oturduğu yerden kalkmadığı oluyor. ilk zamanlarda olsun diyordum kendisini hoş tutuyordum sonra gittikçe sabır çıtam düştü kızmaya başladım yine devam etti sonra kızmayı azalttım ama altını temizlemiycem dedim öyle kısa sürelide olsa beklettim yine devam sonra her kaka yapışında sevdiği oyuncakları atacağımı söyledim atma girişimim oldu özürdileyip yapmıcanı söyledi atmadım bisüre yapmadı sonra bisüre sonra yine başladı şimdi hiç kızmıyorum hiçbirşey yapmıyorum hiç tepki vermiyorum öyle 2 saat oturuyor sonunda kakam geldi diyor genelde tuvalete girdiğinde yapmıyor çünkü hepsini çamaşırına yapmış oluyo tuvaletten çıkıyor temizleyip kıyafetlerini değiştiriyorum normal aktivitelerimize devam ediyoruz. oğlumla ilişkimiz gayet iyi ev hanımıyım beraber vakit geçiriyoruz oyun, ev işi, sokak, park, çarşı, akraba ziyaretleri, anneanne, babaanne yani heryere birlikte gidiyoruz sürekli beraberiz ve uyumluyuz onun fikrinide alarak yaparım herşeyi gün içinde sürekli o bana ben ona birbirimizi sevdiğimizi söyler ve öperiz benden ayrı babasıyla, anneanne ya da babaanneyle 5-6 saat bazen daha az bazen daha çok kalır. rahattırda aynı zamanda. yani sorunun neden kaynaklandığını bulabilmiş değilim ve gerçekten ne yapacağımı bilmiyorum lütfen yardımcı olurmusunuz ?

 8. sema

  31 Mayıs 2014 at 11:06

  özürdilerim oglum 2.5 yasinda yazacaktim. tesekkürler

 9. sevinç

  23 Temmuz 2014 at 13:28

  merhaba adem bey 4,5 yaşında oğlum var gündüzleri tuvalete bazen gidiyor çoğu zaman gitmek istemiyor geceleri özellikle çişim geldi diyor pazartesi gecesi tuvaletini yaptırdım kilot giydirdim sabaha kadar ıslatmadı öğlen 12:30 gibi altına yaptı salı günü çok üstünü ıslattı ne yapmalıyım.bugün tuvalete gitmeyeceğim diye ağlamaya başladı uzun zamandır eğitime devam ediyorum.

 10. sevinç

  23 Temmuz 2014 at 13:36

  4,5 yaşında oğlum var tuvalete alışmak istemiyor geceleri yatmadan önce özür diliyor ancak sabahları sürekli altına ıslatıyor bazen altını ıslatıkdan sonra tuvaletini yapıyor. pazartesi gecesi ilk defa kilot giydirdim öğlen 12:30 ‘ a kadar altına ıslatmadı ancak gündüzleri çok ıslatıyor ve büyük tuvaletini yapıyor ne yapmalıyım.

 11. denizxefsal

  25 Temmuz 2014 at 15:06

  Benim kızım 21 aylık sürekli pişik oluyor kullanmadığımız krem ilaç kalmadı bugün doktoru cildi hassas en iyisi bezi bıraktır dedi ama kızım çok inatçı ne tuvalete gidiyor nede lazımlığa oturuyor ne yapabilirim lütfen dönüş yaparsanız sevinirim

 12. denizxefsal

  25 Temmuz 2014 at 15:09

  Kızım 21 aylık sürekli pişik oluyor kullanmadığımız krem ilaç kalmadı bugün doktoru cildi hassas en iyisi bezi bıraktır dedi kızım çok inatçı ne tuvalete gidiyor nede lazımlığa oturuyor ne yapabilirim lütfen dönüş yaparsanız sevinirim

 13. kubra

  08 Eylül 2014 at 13:53

  Degerli hocam kizim 2,5 yasinda tuvalet egitimine basladik fakat kizim bi turlu tuvalete alisamadi lazimlik aldik oturmadi odama gidip yapicam dedi o anda tuvalete oturttum yine yapmadi hep altina yapiyo ve cok stres oluyorum

 14. ebru

  08 Ekim 2014 at 14:10

  Değerli hocam kızım 29 aylık. 18 aylıktan bu yana tuvaletini sorunsuz bir şekilde gidip tuvalete yapıyordu ta ki gecen hafta cuma gününe kadar. Perşembe gunu oyun parkına götürmüştüm bir arkadaşıyla tahtıravalliye bindiler inişleri biraz sert yaptılar. Daha sonra eve geldiğimizde çilini yapmak için tuvalete oturdugunda acıyo dedi ve aglıyarak kalktı tuvaletini yapmadan klozetten. Ertesi gun sabah yine oturdu fakat yine acıyor dedi yapmadan kalktı en son dayanamayıp altını ıslattı. Sakin davrandım teselli ettim. Aynı gün bir alışveriş merkezine gittik oradaki cocuklar için yapılan klozete oturup tuvaletini cok rahat bir şekilde yaptı ve kendisi hiç acımadı dedi fakat ondan sonra eve geldiğimizde tuvalete gitmeyi hep reddetti küçük tuvaletini sonuna kadar tutuyor ve en son dayanamayıp altına bırakıyor. Bu sure içinde 2 gun buyuk tuvaletini yapamadı 3. gun kiloduna yaptı ve canının acıdıgını soyledi yine sakinleştirmeye calıştım ama su an buyuk tuvaletini de kiloduna yapıyor malesef. Bugun doktorumuza götürüp fizyolojik muayenesini yaptırtacam. Bu arada ben çalışıyorum ve altı aylıktan beri kendisine bakan bakıcı teyzemiz rahatsızlığından dolayı işi bırakmak zorunda kaldı yaklaşık 3 haftadır kendisini görmüyor. Bu gunlerde herseye karşı cevap veriyor istediklerini aglayarak yaptırmaya calışıyor ve işte yaklasık 1 yıldır kazanmış oldugumuz tuvalet alışkanlığımız da geriye döndü her şey ust uste geldi sabırlı davranmaya çalışıyorum inşallah bu durum gecer önerilerinizi bekliyorum. Geri dönüş yaparsanız cok sevinirim iyi gunler dilerim…

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>