Pedagog Adem Güneş’ten tuvalet alışkanlığı için 13 öneri

Konu tuvalet eğitimi olunca, biz annelerin kabus dolu günleri başlıyor demektir. Her gün halılar silinir, sabrımızın sınırı denenir… Peki, gerçekten bu iş zor mudur?

26 Ocak 2011 Çarşamba, 09:59
Pedagog Adem Güneş'ten tuvalet alışkanlığı için 13 öneri

1- Tuvalet alışkanlığı önce büyük abdestten başlanılır, ardından gündüz küçük tuvalet alışkanlığı ve en son olarak da gece alışkanlığı kazandırılmaya çalışılır.

 

2- Tuvalet alışkanlığı kazandırılmak istenilen çocuğun altına artık hiçbir şartta bez bağlanmamalıdır. Çocuk bazen bezli bazen bezsiz olursa, yavaş yavaş kazandığı bu alışkanlığı çarçabuk kaybedebilir.

 

3- Çocuk, gündüz altını ıslattığında (hava soğuk değilse ve sosyal ortam müsaitse) birkaç dakika ıslak alt ile bırakılır. Bu süre çok uzatılmadan temiz bir iç çamaşır ile alt değiştirilir.

 

4- Çocuğun altı değiştirilirken, ne psikolojik, ne duygusal ne de fiziksel şiddet uygulanmamaya gayret sarf edilmelidir. Çocuk ilk defa karşılaştığı bu ıslak olma ve utanma hissini kendi içi dünyasındaki dinamikleri dengelice kurarak çözmeye çalışmalıdır. Bazen “of, bıktım ya” demek bile çocuğun oluşturmaya çalıştığı bu iç dinamikleri bozmaya yeter de artar bile.

 

5- İki yaşını geçmiş hiçbir çocuk altı ıslak olarak dolaşmaktan zaten hoşlanmaz. Sizin ekstra bir şey söylemenize ne gerek var ne de ihtiyaç. Söyleyeceğiniz her bir ezici söz, süreci uzatacağı gibi, çocuğunuzun farklı davranış bozukluklarına da yol açabileceği unutulmamalıdır.

 

6- Gece kazandırılacak tuvalet alışkanlığında, çocuk gündüz saatlerinde bol su ve sıvı içecekler içmeli, ancak yatmadan en az bir saat önce sıvı içecekler kesilmelidir. Susamaya neden olacak, yağlı, tuzlu ve tatlı yiyecekler yedirilmemelidir.

 

7- Gece kazandırılacak tuvalet alışkanlığında, çocuğun atını ıslattığı saatler bir çizelge ile tespit edilmeli ve o saatlere denk gelecek şekilde hem “teheccüd namazına” kalkılması hem de çocuğu tuvalete götürülmesi bir alışkanlık haline getirilebilir.

 

8- Çocuk gece kaldırılıp tuvalet ihtiyacı giderirken uykulu olmamalı, uykusu ve bilinci açık hale getirilip ihtiyacını gidermeye çalışmalıdır.

 

9- Çocuğuna tuvalet alışkanlığı kazandırmaya çalışan bir anne bol bol yedek çarşaf ve nevresim ile, bolca temiz yedek iç çamaşırı bulundurmalıdır.

 

10- Gece tuvalete kaldırılacak çocuk, altını ıslatmış ise, asla örselenerek veya hırpalanarak kaldırılmamalıdır. Uyku anında çocuğun örselenmesi ve hırpalanması akıl sağlığı açısından tehlikelidir.

 

11- Uykusu ağır olan çocukların gece tuvalet alışkanlığı kazandırılması zor olabilir. Böylesi durumlarda, ekstra bir gayret gerekebileceği normal kabul edilmelidir.

 

12- Erkek çocukları sünnet ettirildikten sonra daha kolay tuvalet alışkanlığı kazandığı bilinmelidir.

 

13- Uzun süreli uğraşlar neticesinde kazandırılamayan (özellikle) gündüz tuvalet alışkanlıklarında, psikolojik veya fizyolojik sorunlar olabileceği hatırlanmalıdır.6 Yorum

 1. Şule Ünlü

  26 Ocak 2011 at 13:57

  Çok faydalı Allah razı olsun

 2. Şule Ünlü

  26 Ocak 2011 at 13:57

  Çok faydalı Allah razı olsun

 3. vedat sarı

  05 Mayıs 2012 at 05:51

  13.maddeyi neden açıklamıyorsunuz.sadece sorunlar olabilir diyorsunuz.

 4. vedat sarı

  05 Mayıs 2012 at 05:51

  13.maddeyi neden açıklamıyorsunuz.sadece sorunlar olabilir diyorsunuz.

 5. çiğdem

  02 Mart 2013 at 14:40

  sayın adem bey,3 yasında oğlum var 2,5 yasında tuvalet eğitimini aldı.ama gece bez bağlamamamıza rağmen hala 2 -3 kere altına yapıyor.5 ay dayandım artık baya yordu beni.mecburen gece külodu taktım bu sefer gündüz de altına yapmaya basladı ve artık tuvalete gitmek istemiyor.zar zor ikna edip tuvaletini yaptırıyoruz.cıkınca da yarım saat panyolonunu giydirmek için arkasında koşuyoruz..cok inatçı ne yapmalıyım..

 6. Ahmet

  11 Mart 2013 at 16:47

  4 yaşında bir kızım var 9 aydır tuvalet alışkanlığını öğretiyoruz fakat sürekli altına yapıyor tuvaleti geldiğinde tuvalete gitmek istemiyor kenar köşelere girip altına yapıyor şuan bez bağlıyoruz ama bez bağlanmasını istemiyor .Fakat hala altına yapıyor inatla tuvalete yapmıcam diyor.ne yapmamız gerekir

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>